
Прочетен: 5959 Коментари: 7 Гласове:
Последна промяна: 25.12.2011 11:13

С пожелания към всички блогери, приятели, фенове и читатели за крепко здраве. късмет, благополучие, успоехи в личния и служебен живот -бизнеса, много радост и яастие от неповторимия земен живот под благодатното Слънце!
БЪДНИ ВЕЧЕР
http://www.youtube.com/watch?v=WkmgUhn2FIk&feature=related
http://www.btv.bg/az-reporterut/id/12/usernews/790809621-KOLEDARI.html
http://www.youtube.com/watch?v=_Gpg5sV-65c&feature=related
Освен най-популярното наименование „Бъдни вечер” се срещат още:”Бъдна вeчеря”, „Богата вечеря”,,”Кодилка”, „Малка коледа”, „Къдена вечер”, ”Вечерня”,” Неядка”. Това е 24 декември, вечерта срещу Коледа с празнична вечеря, около която е съсредоточена основната част от коледната обредност. От Бъдни вечер започват Мръсните празници, свързани със заклинания, зимното слънцестоене и слънцеповрат и поредното циклично обновление на Природата. Съгласно източници вярването, че в полунощ небето се отваря, отразява представата за заличаване на границата между световете, за превръщане на Kосмоса в хаос. Според християнските престави през тази нощ се ражда младият Бог ( Млада Бога), който е по-късна старинна представа за раждането на младия Бог, на новото Слънце

Обредите на бъдни вечер имат връзка с култа към мъртвите. При сядането около трапезата, около нея, някъде оставят място – за мъртвите (за починал известен прародител); по една хапка отделят от всичко за дядото (стопанина, наместника) и през нощта не прибират софрата, вярвайки, че той ще дойде на вечеря. На много места жените носят през деня колаци (обредни хлябове) и постни ястия на гробищата. От света на мъртвите коледарите черпят своите възможности да прогонват вредните сили, да предизвикват плодородие, обхождайки обредно селските домове в нощта на Бъдни вечер..Като празник на прехода, свързан с началото на новата година Бъдни вечер.се приема от всички българи подходящ момент за извършване на прогнози по календара. Около трапезата се гадае – за времето през всеки месец на новата година, за очакваната реколта от различните култури, за здравето на всеки член на семейството, за предстощия брак на момите.... Преди вечерята на бъдни вечер с трикратно силово лично замахване с брадва придружено от съответния словесен ритуал „заплащват”,”засичат” овощните дървета, които не дават плод. Среща се макар и по рядко „заплашване” на бездетните жени и добитък, непроходили на време деца, като се сменят само думите. Обредността на Бъдни вечер цели да подпомогне поредния преход в Природата и Обществото да увеличи силата на новото Слънце, да осигури успех в новия земеделски цикъл, да подготви предстоящите бракове на младите. Митологичната представа за прехода означава да се преодолее хаосът и да се възстанови космическия ред, който се отъждествява със здравето, плодородието, благополучието, добруването. Днес някои обредни елементи и ритуали от празника Бъдни вечер са отпаднали от народния бит, поради промяна на начина на живот, но в основата те трябва да бъдат запазени като част от културното ни национално богатство.
БЪДНИК Среща се още под наименованието бъдняк, коладник,(Североизточна и Източна България), бъгняк, бъдникойца, дедник, прикладник, чикор (Западна България). Това е специално подбрано и запазено за Бъдни вечер дърво, чиито огън се подържа през цялата нощ . Мъжете избират в гората здраво и родовито дърво–най-често дъб, бук или круша и го отсичат, като пазят при падането да не опре в земята.
Носят Бъдника тържествено. В Ботевградско празнично облечен момък влиза в двора с отсеченото дърво и пита: „Славите ли млада Бога ?”, а домашните отговрят „Славиме, славиме, Добре ни дошел” Момъкът внася Бъдника в къщи и казва :”Язе в къщи и Бог с мене!”. Останалите присъстващи благославят: ”Амин, дай Боже!” Стопанинът в Кюстендилско влиза в дом с Бъдника на дясното си рамо. Търкулва го към огнището и казва: „Дошел Божич и се пофалил с теленца, жребенца, агънца, яренца, прасенца, с голям клас на нива, с късмет и погодия! Такъ-такъ бабени пиленца, по село одили, дома доносили !” При огнището мажат Бъдника с осветено в църква масло, пробиват отвор в дебелия му край, слагат в него тамян, масло, вино и го затварят с дървен клин, а отгоре увиват бяло ленено или конопено платно. Миросването на Бъдника е съпроводено от специални обредни песни за дървото по което ще слезе от небето Млада Бога, изпълнявани от момци в дома. Най-възрастната жена го посипва с житни зърна. Вечерта също така тържествено стопанинът запалва Бъдника в огнището. Обредно изискване е огънят на Бъдни вечер да се подържа през цялата нощ. По горенето на бъдника се гадае – ако гори буйно и пръска искри, това се смята като знак за богата реколта. Изгорелият и изпепелен докрай Бъдник предвещава добро, а недогорелият и почернял Бъдник- зло. На необгорените съчки, въглените и пепелта от Бъдника се приписва магическа сила. Част от недогорелия Бъдник отнасят на нива, която не ражда (Кюстендилско). Най-често от недогорелия Бъдник се правят части на рало. Въглените и пепелта се използват през цялата година в народолечебни дейности. Угаснал въглен от бъднивечерски огън, горял извън селото се слага в полога (гнездо за мътене) на кокошките с вярата, че това ще предизвика снасянето на много яйца (у македонските българи и в други райони населени с етнически българи). Всички действия около Бъдника, отношението към него като към живо същество отразявт неговия странен произход. Едни свързават запалването на Бъдника с представата за възраждането на Слънцето, други образно виждат в Бъдника световното дърво-посредник между небето и Змята, като дърво на живота, носител на плодородие. Несъмнено сложният образ и значение на Бъдника отразява характерни представи от народните вярвания и е свързано с идеята за плодородие, с важно значение в конкретния календарен момент на зимното Слънцестоене- зимния Слънцеповрат. Днес горенето на Бъдника е отпаднало от бита на някои раиони на страната, но обичаят и ритуалите свързани с него трябва да се запазят за бъдните поколения..
Забележка: материалът е подготвен като са ползвани различни източници отразявщи българска митология и свързаните с нея български народни празници, обреди, ритуали и обичаи, етнография, коледа, сурва.
Подготвил д-р Богомил Великов Колев
http://www.youtube.com/watch?v=09RAhx_fH4g&feature=related


Кое тото е по-изгодно - 5/35 или 6/49? С...
Цветни Гатанки за Деца, Възрастни и Извъ...
Рождество
/Ваня Костова/
Звън дочух - далечен звън,
звън - внезапен и тревожен,
Камбана влезе в моя сън
и ме погали спомен...
Звезда над мене изгоря,
нощта от болка потрепери,
Прошепна хор - във храм аз бях,
дете бях и се молех!
Запалих свещ от друга свещ,
ръка целунах на старица,
и нещо скъса се във мен,
като в ранена птица...
Глас забравен - нощен глас -
дочух камбаната да плаче,
с душа горчива като мен -
с душата на сираче!
Забравих страх,усетих Бог -
и светлината ме прегърна...
И времето за дълго спря -
аз в себе си се върнах...
когато хиляди ангели танцуват
и сътворяват вълшебства
снежинките и те тържествуват
и ви канят на пиршества
камбанките загадъчно дъх затаяват
и тайно се готвят да поздравяват
а сиянието на Божията звезда
ви носи отдалече душевна светлина
и вещае безкрайна хармония и доброта
в красиви мигове с щедростта
и дарява на всички здраве и топлина
огрява слънчево влюбени сърца
за да цари на земята радостта
и съвършенството на добронамереността.
Весела Коледа!
Мили момичета
Щастлив и горд съм, че получавам такива богати на духовна радост и позитивизъм коледни поетични поздравления от двете най-изявени и талантливи блог поетеси. Бъдете живи и здрави и все така плодоносни и вдъхновено влюбени в неповторимия ни живот под божията благодат и животворното Слънце!
http://www.youtube.com/watch?v=06zc5JllZC0&feature=related
целувам ви ръка!
www.bogomil.blog.bg
Щастие, любов и късмет нека следват те навред
и виетлемската звезда нека те засипе с чудеса!
С радост, здраве и пари, нека Господ те дари!
С най-добри пожелания за Рождество и Нова година!
www.bogomil.blog.bg
27.12 19:41 Честито Рождество
Уважаема Магнолия
Благодаря за коментара и поздравлението!
с поздрав, уважение и най-добри пожелания
www.bogomil.blog.bg