Постинг
17.12.2010 22:23 -
СВЕТИ МОДЕСТ
Автор: bogomil
Категория: История
Прочетен: 1418 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 18.12.2010 11:32

Прочетен: 1418 Коментари: 0 Гласове:
3
Последна промяна: 18.12.2010 11:32
СВЕТИ МОДЕСТ
Денят на Св. Модест се отбелязва на 18-ти декември.
Почитта към светеца, който е бил Йерусалимски патриарх е разпространена
в планинските райони на Южна България; Пирин, Родопите, Странджа. Тук Св. Модест е почитан като покровител на орачите и техния едър впрегатен добитък.
В Пиринския край, в навечерието на празника има обичай жените да подновят кваса, да замесят тесто от чисто пшеничено брашно посред нощ и да приготвят погачи, украсени отгоре с просфорник. Обредните пити обикновено са нечетен брой. В деня на празника тези пити (просфори) се освещават в църквата от свещенник и се раздават между жените за здравето на добитъка от домашното стопанство.
В района на Сранджа жените домакини поставят обредните хлябове пред хомота (предназначен за теглена на каруца от домашните животни-крави, биволи), прекадяват ги с тамян и ги раздават по къшите на съседите. Частта от обредната пита, украсена с просфорника на върха се поставя в кърмата на животните. Според народната традиция, в този ден, съществува забрана мъжете да впрягат кравите, воловете, биволиците и биволите, за да бъдат те здрави през годината.
В посочените райони от българските земи Св.Модест се назовава още: „Модус”. „Молус”, „ Модю”, „Модусту”, „Могю”, „Момо”....
Преселниците от Беломорска Тракия и от Мала Азия почитат Св. Моно, тъй като според тяхното предание, той научил хората как да впрягат добитъка в каруцата и как да орат с него.
Според традицията, в Странджа Св. Модест като икона се изобразява най-често с два впрегнати вола и със стадо овце. Съществува обичай, при който домакините притежаващи болни животни прикрепват към иконата на метални предмети, изобразяваши болните животни. Това се върши с вярата и надеждата, че Св. Модест ще излекува добитъка (волове и крави).
Съгласно източници, в родопското село Момчиловци, Св. Модест се почита като официален празник на овчарския еснаф.
Забележка: материалът е подготвен като са ползвани източници отразяващи българската митология и свързаните с нея и народния календар, български и християнски народни празници, обреди, ритуали и обичаи...
Подготвил д-р Богомил Великов Колев
![]() |
|
Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.