Постинг
05.08.2010 18:26 -
ПРЕОБРАЖЕНИЕ-6-ти август
Автор: bogomil
Категория: История
Прочетен: 1815 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 06.08.2010 09:48

Прочетен: 1815 Коментари: 1 Гласове:
-6
Последна промяна: 06.08.2010 09:48
П Р Е О Б Р А Ж Е Н И Е
Българската православна църква чества Преображение Господне на 6-ти август, и отбелязва средата на 15 дневния пост в чест на Божията майка, преди Успение Богородично. Сред народа по традиция този ден се нарича „Преображение”, но в някои райони на Южна България, например в Странджа, Сакар и Родопите е известен като „Св.Сотир”, : Сотировден”. „Стотировден”. Съгласно източници, за живеещите по край Черноморското крайбрежие гърци, празникът се нарича „Тай Сотирос”.
Съгласно поверието и народната традиция, нa този празник се забранява използването на грозде, тъй като то още не е кръстено. Сутринта стопаните в селото откъсват първите чепки грозде и ги занасят в църквата с варено жито, където свещенникът ги освещава, заедно с други летни плодове-ябълки, круши, дини и др. След това жените ги раздават на близки и съседи в махалата. Съгласно поверието, ако някой не спазва забраната и консумира грозде преди Преображение Господне, ще страда от болки на зъбите. В Разградския район се забранява да се яде червено грозде и диня на този ден, за да не се “преобрази” човек, т.е да не излязат по тялото му някакви белези.
Според традицията, на Преображение в Южна България започва подготовката на пчеларите за техния патронен празник – Голяма Богородица. Пчеларите преглеждат кошерите и пчелите, вземат няколко пити с мед. След това отиват в църквата, където на Успение Богородично се освещават и се раздават за здраве, добра паша за пчелите и добър добив на мед. В Тракия почитат Св. Богородица като пчеларка и покровителка на пчеларството.
В Северна България се смята, че на Преображение времето започва да се преобразява”, т.е че дните и нощите застудяват, особено утрините и вечерите, водите на изворите, реките и морето застудяват и стават проблемни или непригодни за къпане. Това е гранично време, между лятото и есента, свързано с “преобразяването” на слънцето и живата природа. В Западна България, съгласно източниците и поверието, в полунощ срещу празника „преображение”, „ небето се отваря и Господ се явява в сияйна светлина”, „ Дърветата се кланят до земята”. Вярва се, че мечтата винаги се сбъдва. Същото поверие в някои други райони на България е разпространено по време на нощта срещу Коледа, Богоявление или Великден. В Родопите вярват, че Господ “прибрязнувал” - пускал слънчева бразда в небето и така давал знак, че е дошло времето за есенна сеитба. Прелетните птици-лястовици, щъркели и др. се събират на ята и поемат пътя към топлите страни, а гущери и змии се прибират в леговищата си под земята. Съгласно източници и поверието, в Западна и Северна България и по северните старопланински склонове на Преображение се изпълняват обредни действия с лечебна цел, основна роля в които се възлага на слънцето и слънчогледа. В Ловешко и Плевенско рано преди изгрев слънце откъсват слънчогледовата пита, и цвета на слънчогледа. После пробиват дупка в средата на питата и преливат през нея три пъти вода, с която се мият или пият онези, за които се смята, че са урочасани. В Берковско през нощта срещу Преображение човек, който прави магия за любов, трябва да обиколи гол три пъти стрък слънчоглед, изричайки следните думи като заклинание: ”Каквото се е преобърнала гората на Преображение, земята, небето, слънцето по слънчогледа, лятото на зима, така да се преобърне (тук се споменава името на омагьосвания) към (името на този, който прави магията) и както не може без слънце, така и той да не може без мене!” После мълчешком и без да се обръща назад, човекът се облича и отива в къщи да си легне. Преди изгрев слънце той откъсва слънчогледовата пита и през дупка в средата й прелива вода, която е загребана от реката със зелена паница, като изрича същото заклинание. Тази вода тайно слагат във водата или в храната на любимия човек.
Забележка; Материалът е подготвен като са ползвани различни исторически и други източници от богатата съкровищница на българскoто народно творчество и фолклор; народни умотворения, обреди, народни песни и танци, традиции и празници.. Подготвил. д-р Богомил Великов Колев За контакти: Е-mail: b.v.kolev@abv.bg
Забележка; Материалът е подготвен като са ползвани различни исторически и други източници от богатата съкровищница на българскoто народно творчество и фолклор; народни умотворения, обреди, народни песни и танци, традиции и празници.. Подготвил. д-р Богомил Великов Колев За контакти: Е-mail: b.v.kolev@abv.bg
Новините - 9 август, понеделник
През август месец ще има бум на нашенци ...
На 10 август Първото туристическо дружес...
През август месец ще има бум на нашенци ...
На 10 август Първото туристическо дружес...
Следващ постинг
Предишен постинг
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.