
Прочетен: 960 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 04.08.2010 06:17
Уважаеми читатели, съгласно българския народен калкендар и бългасрската православна църква за всеки ден от седмичния, месечния и годишен календар има биографични и други данни за определен светец или светци. Нямах намерение да включвам този постинг, но той ми бе подсказан от "коментарите" с един блогер. Преписвам точно това, което е записано на стр.365 от книгата на патриарх български Максим и Светия синод. ЖИТИЯТА НА СВЕТИИТЕ, Изд. Бълг.православна църква, София, 1991г. Както досега, в бъдеще ще показвам обработени матриали свързани само с по-важните празници, ползвайки литература от различни други книжни източници. В края на всеки материал в постинга е показано какви книжни източници
са ползвани. Тези източници могат да се намерят в читалища и библиотеки. За любознателните има предостаъчно такива източници...
"Преподобни Исакий , Далмат и синът на ДаИТЕмат Фабст,
се подвизавали в манастира, основан при император Теодосий Велики, близо до Цариград. За преподобний Исакий е разказано шече в житието му на 30 май . След неговата смърт игумен на манастира станал монах Далмат. Той отначало бил войник на царска служба, а след това приел монашество и със синма си Фабст се поселил в манастира, Далмат така се прославил със своите подвизи на въздържание и благочестие, че самият манастир взел по негово име да се нарича " Далматски"
В първата половина на V-ti век Църквата била силно развълнивана от ареста на Несторий, който учил, че Пресвета Богородица не следва да се именува Богородица, понеже тя родила не Бога, а обикновен човек, с когото само по-късно се съединило Божеството. Бил свикан третият Вселенски събор в Ефес (431 г.). Несторий имал много приятели и привърженици, които съставили заедно с него отделен събор. Чрез лъжливо изложение на цялото дело, те измамили императорт Теодосий млади, който, след като подписал свалянето на Несторий, подписал и свалянето на неговите противници.
Това полутържество на ереста предизвикало в Цариградската обител, който цели 44 години не излизал от манастира, се отправил с монасите си при императора да го моли да преразгледа своето решение,. Голямо множество народ окръжило двореца. Далмат всенародно прочел истинското изложение на Ефеския събор и истината възтържествувала.
Фабст, синът на Далмат, също така се прославил с благочестие, но за неговия живот подробности не са запазени".
представил д-р Богомил Великов Колев