Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.06.2013 06:40 - Първи юни-международен ден на детето.Исторически бележки
Автор: bogomil Категория: История   
Прочетен: 975 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 01.06.2013 09:27


ПЪРВИ ЮНИ-МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО   Необходимостта от специална защита на правата на децата се появява в първата четвърт на миналия век.  През 1924г. в Женева е приета и провъзгласена Декларация за правата на детето наред с тези на мъжете и жените от всички народности. Стази декларация се прокламира, че цивилизацията е длъжна да даде на децата всичко най-добро, достъп до всички достижения на материалното, духовно и социално развитие, независимо от расоватa, народностна или верска принадлежности.Съгласно източници, женевската декларация от 1924 г. дава импулс на българите и през 1925 г. По иницитива на лекарите д-р Стоян Ватев и д-р Димитър Киров от София, българското дружество „Червен кръст” създава „Съюз за закрила на децата в България”. Две години по-късно, през 1927 година, този съюз обявява ”Ден на детето”, който се чества през пролетта. Тогава това е било вторият неделен ден, след Великден-Възкресение Христово, отбелязван като „Неделя на Мироносците”,              Денят на българското дете бил под покровителството на княгиня Евдокия, която била ръководител на Върховен комитет с председател тогавашният софийски митрополит Стефан.  Празникът е бил празнуван официално с литертурно музикални програми, с много детски изяви и игри. По този повод били създадени много придобивки за децата; хиляди трапезарии, летовища, детски лагери в манастирите и др., традиция, която продължава и след Втората световна война по време на социализма. С решение на сесията на Съвета на Международната демократична федерация на жените през ноември 1949 г. е прието 1-ви юни да се отбелязва като Международен ден за защита на децата. Тази дата е била чествана за първи път от 51 държави на света. Съгласно източници, на 20 ноември 1959 г. Генералната асамблея на ООН приема Декларация за правата на детето с призив към родителите, институциите, правителствата и държавите да я спазват. По време на социализма, този ден у нас г., се обявява да се чества официално на първи юни 1950 г. като „Международен ден на детето”. По-късно, през 1970 г. по инициатива на тогавашния министър на културата Людмила Живкова (дъщеря на председателя на Държавния съвет Тодор Живков) се основава Международната детска асамблея „Знаме на мира” със седалище София. В България пристигат много деца от цял свят и  присъстват на асамблеята под мотото „Единство, творчество, красота”. Този ден е съпровождан с много богати тържества, включващи и биенето на камбаните, предоставени от различни страни на света за специално построения за целта мемориал ”Знаме на мира", намиращ се край столицата. Необходимо е да се отбележат заслугите на България, която в епохата на тогавашната ”студена война”: покани децата от целия свят на среща в София в името на мира и дружбата между народите. 
                 image
С постановление No226/30.10.2000г. на Министерския съвет, на основание на закона за закрила на детето е създадена Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), като специализиран орган на Министерския съвет за ръковоство, координация и контрол в областта на закрилата на детето. Към всяка община има отдел на ДАЗД. В основата на дейността на тази агенция е приложението на конвенцията на ООН за правата на детето в Република България.Всяко дете  (до 18 г. възраст)  има право на социална защита, право на здраве, грижа, закрила и образование. Посочени са основните и други права на детето; жизнен стандарт, зачитане на правата и недискриминация, право на живот, физическо и духовно развитие, право на образование, висши интереси, право на отдих, почивка, културна и творческа дейност, право на помощ при изпадане в беда, свобода на сдружаване, свобода на изразяване и право на информация, зашита правото на обществено осигуряване, закрила на самоличността, права на децата от малцинствата или на коренното население, свобода на мисълта, съвестта и религията, право на достъп до здравни услуги, контрол върху лечение и настаняване, права на деца - бежанци, грижи за деца лишени от семейна среда, деца с умствени и физически увреждания и др. Разработен е план за действие срещу сексуалното насилие на деца, включително и с търговска цел, за работа с децата в информационното общество и др. Основни дейности; закрила от наркотици, сексуално насилиие и експлоатация, предотвратяване на отвличания и на търговия с деца, незаконно прехвърляне и невръщане на деца от чужбина, закрила от всички форми на експлоатация, закрила от изтезания и лишаване от свобода, закрила при военен конфликт и по време на природни бедствия, грижи за физическото и психическо възстановяване, закрила при нарушаване на наказателния закон и др. „Българската коледа” е нова форма за закрила на детето през 21 век, родена по инициатива на Президента. Тя е свързана с грижи за здравеопазването и лечението на деца с тежки заболявания             Като международен ден на детето, 1-ви юни се чества ежегодно официално по подобаващ начин и в Република България.   Забележка: материалът е подготвен като са ползвани официални исторически и съвременни източници oт книжен носител.
                                 http://www.youtube.com/watch?v=pTg8O7XguXQ                                                                                         Подготвил: д-р Богомил Великов Колев, София



Гласувай:
2



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: bogomil
Категория: Други
Прочетен: 2031342
Постинги: 452
Коментари: 1153
Гласове: 1970
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930